От всички материали за плотове за кухня и баня, даващи все по-популярните Мраморни плочи за парите си, култивираният мрамор се нарежда точно там. Ако обмисляте да поставите мраморни плотове, имате два избора: истински мрамор и култивиран мрамор.
Плотовете са значителна инвестиция във вашия дом и има вероятност да не ги сменяте скоро. Искате да направите правилната оценка на избрания от вас материал за ваша полза и стойност при препродажба. Ако мраморът е попаднал във вашия кратък списък, трябва да знаете разликите между истинския и култивирания мрамор.
Истинският мрамор е висок клас, лукс Естествени камъни добиван от земята, а култивираният мрамор не е, но е свързан. Култивираният мрамор е направен от човека, смесвайки пулверизиран естествен мрамор със синтетични смоли и багрила. След като се оформи като плот, той се покрива с прозрачен защитен гел.
Начинът, по който се прави култивираният мрамор означава, че е сравним с плотове от Corian и кварц. Въпреки това може да се използва и за производство на мивки, гръбчета, душове и вани.
Показателен знак за култивирания мрамор е, че плотът ще има интегрирана мивка и гръб от същия цвят и шарка, също без шевове или уплътнения, тънък ръб и плоска долна страна.
Истинските мраморни плотове, от друга страна, имат монтирани мивки отгоре или отдолу, изискват фугираща смес или замазка за запечатване около секциите на мивката и задната част, нямат последователни вени или оцветяване, тъй като е естествен камък и има същия цвят и модел от долната страна.
За да видите мрамор за баня, щракнете върху Мраморни плочки за баня
Въпреки че култивираният мрамор и истинският мрамор са различни материали, те споделят много от същите техники, когато става въпрос за почистване и грижа.
За щастие, ако петно, драскотина, изгаряне и др. трагедия сполети истинския или култивиран мраморен материал, и двата могат да бъдат поправени и обработени до състояние като ново.
Избирайки култивиран мрамор пред истински мрамор, вие запазвате повече пари в бюджета си за ремоделиране или строителство, без да жертвате нищо по отношение на дизайна и естетиката. Култивираните мраморни плотове са едни от най-стилните и достъпни опции на пазара днес.
Най-общо казано, плотовете от култивиран мрамор могат да бъдат закупени за половината или трета от цената на добитите естествени камъни. С малка визуална разлика и по-голяма издръжливост, култивираният мрамор е най-добрият избор както за интериорни дизайнери, така и за собственици на жилища.
Възможен е ремонт и на двете повърхности. Процедурите за ремонт на мрамор обаче са напълно различни от ремонта на култивиран мрамор и не се пресичат.
Култивираните мраморни плотове и суете са средно по-евтини от естествените мраморни плотове, но в много случаи това не е изключително.
Така че можете да видите, че има известно припокриване, когато сравнявате цените на култивиран мрамор с мрамор, но средната инсталация на мраморен плот ще струва повече. Често много повече.
Мраморните плочки, от друга страна, на $15 – $55/ монтирани psf , могат да бъдат по-евтини от култивиран мраморен душ или плот.
За да видите евтина мраморна плоча, щракнете върху Евтин мрамор
Инженерният мрамор е произведен композитен тип материал за плотове, направен чрез смесване на истински мраморни парчета и фрагменти с различен размер (които са били изхвърлени от мраморни кариери) в съединение от полиестерна смола заедно с оцветяващи багрила.
По същество това е същият производствен процес като за кварцови плотове, които използват изхвърлени парчета естествен кварц.
Но не е ли „култивираният мрамор“ също направен чрез смесване на естествен мрамор и смоли?
Да, и някои ще кажат, че култивираният мрамор е просто остарял термин за „обработен мрамор“, но това е невярно.
И двете използват подобни съставки, но методът, използван за приготвяне, смесване и оформяне на отделните компоненти в крайния продукт за плот, е различен.
Това означава, че външният вид, усещането, производителността, грижата и ремонтните характеристики на култивирания мрамор спрямо инженерния мрамор са различни.
Ако това все още изглежда объркващо, припомнете си по-горе, че култивираният мрамор се прави с мраморен прах (не на парчета), смесен със смоли, за да се образува сърцевина, която след това е обвита в твърдо гелово покритие.
Култивираният мрамор също използва много по-голям обем смоли в сравнение с мраморен прах. За разлика от тях, инженерният мрамор се състои предимно от натрошени парчета естествен мрамор с много по-нисък обем или съотношение на смола.
Така че нека го разбием…
И инженерният мрамор, и култивираният мрамор са изкуствени материали за плотове. Въпреки това, основната разлика между култивирания мрамор и инженерния мрамор е как се прави продуктът, което влияе върху това как изглежда и се представя.
Култивираният мрамор е 75% мраморен прах, комбиниран със синтетични материали в матрица с твърдо гелово покритие отгоре. Материалът е направен на слоеве и не е последователен през целия път.
Инженерният мрамор се формира в плочи (95% натрошен мрамор в смола), които са постоянни през цялата дебелина на плочата, точно като кварцови плотове. Не се прилага защитен гел-коут.
За да видите белия мрамор, щракнете върху Бял мрамор
За да разгледате гранитогреса, кликнете върху Бежови мраморни фаши
Издръжливост и ремонт
Повечето ще се съгласят, че инженерният мрамор има по-модерен и изтънчен вид и усещане спрямо култивирания мрамор, въпреки че и двата са много сходни в повечето други категории.